Tak ako iným ženám, aj mne sa zmenil život narodením dcérky. Postupne som začala ísť cestou, ktorá ma privádzala viac a viac ku sebe a autentickosti. Pozorovala som svoje stránky, ktoré sa postupne vynárali a môj život už nebol ako predtým. Moje kroky viedli postupne cez kurz Popôrodnej duly v Čechách, kurzy Kraniosakrálnej terapie (biodynamiky) špeciálne pre obdobie tehotenstva, pôrod a pre bábätká a znova na kurz Popôrodnej duly, ale na Slovensku. Spoznala som veľa osudov, zažila situácie, ktoré ma naučili a posilnili a postupne som zistila, že v mojich rukách sa môžu detičky vyplakať, ponaťahovať a spontánne si doprežívať pôrod aj na jemnohmotnej aj na fyzickej úrovni.
Posledný kurz mi rozšíril vedomosti v ďalších oblastiach, ale čo je najdôležitejšie, strávila som čas v prítomnosti vzácnych žien. Nacítila som energie žien – pôrodných dúl ktoré viedli kurz – a ktoré boli pri zrodeniach mnohých bábätiek a tak som si v rituáloch mohla aj ja znovu prejsť svoj vlastný pôrod i pôrod mojej dcérky.
Moje pole má načítané okamihy, ktoré môžu byť podporou pre váš proces znovuprežitia (liečivého) svojho pôrodu či vašich detičiek. Možno je pre vás ten pravý proces zavinovania kostí – Cerrada- ktorý umožní uzavrieť nielen obdobie šestonedelia ale aj životné obdobia, ktoré priniesli svoje dary ale už je potrebné sa posunúť ďalej. Ponúkam sprevádzanie nielen maminkám v prvých dňoch po pôrode ale aj bábätkám. Cez liečivé jemné dotyky bábätka či maminky sa môže upraviť spánok, dojčenie, plačlivosť, napätie, spolunažívanie, spracovanie pôrodu, obdobia pred či po pôrode. Telo maminky môže svoju dávku starostlivosti dostať aj pri masáži bylinnými guľami či pri iných jemných technikách. Ale pravdaže, som k dispozícii aj pri stretnutiach, kde potrebujete podporu, pochopenie, radu či vypočutie.

Konzultácia o šestonedelí.

Niektoré informácie je dobré vedieť ešte pred pôrodom. O pôrode Vás informuje vaša pôrodná asistentka, dula, babica či lekár a o procesoch, ktoré nastanú po príchode z pôrodnice (alebo ešte v pôrodnici) Vám môžem prísť porozprávať ja. O správnom prisatí bábätka, o starostlivosti o pôrodné rany, o procesoch, ktoré sa budú diať vo Vašom tele. O procesoch, ktoré sú bežné u bábätiek. Na rodičovstvo Vás vraj nič nepripraví. Áno, je to zrazu celé iné, telo iné, pocity, fyzický diskomfort, nedostatok spánku či iný spánkový režim, pocit zodpovednosti a mnoho ďalších. Na niektoré veci sa dá pripraviť, ošetriť situácie, ktoré môžu nastať dopredu a niektoré sa objavia ako nečakané obláčiky na letnom nebi.
Som tu pre rodinky aj pre pôrodom a aj po pôrode.

Niektoré situácie maminky (áno aj oteckov) prekvapia. Sú iné, ako čakali, dieťatko spinká inak, ako predpokladali, telo sa zotavuje inak, ako by človek čakal, fyzických síl je menej (viac) ako sa predpokladalo. Drobček plače, krúti sa, nespinká, papá, nepapá…no viac si už asi vymyslieť nedokážem. Ale sú situácie, ktoré mladé rodinky stretnú a rady babiek, susied, kolegýň nie sú to pravé. Takže, aj v takejto situácii som k dispozícii. Starostlivosť o jazvu, pôrodné zranenia, zavinovanie bruška, starostlivosť o pupček, kúpanie bábätka, prisávanie a polohy pri dojčení, nosenie bábätka v šatke či nosiči (s ukážkou nosenia, šatku či nosič viem aj požičať), masírovanie bábätka a mnohé ďalšie.

Terapia jemným dotykom u dieťatka.

Dotyk nás sprevádza od prvého momentu, keď sa naše telíčko dostalo z domčeka maminky v brušku na tento svet. Takže dotyk je to najprirodzenejšie, čo nás sprevádza v chvíľach, keď je nám na duši krásne aj vo chvíľach, keď sa naša duša potrebuje nadýchnuť a z nadhľadu sa pozrieť na našu situáciu – proste, keď nám nie je dobre.
Stretnutie sa odohráva vždy podľa nastavenia dieťatka, jeho potrieb v aktuálnej chvíli. Niekedy sú dotyky v náručí maminky, niekedy si dieťatko vypýta moju náruč, niekedy sa len vyplače, „pokrúti“ a uvoľní to čo potrebuje, niekedy len potrebuje byť. Na stretnutí je otvorené pole srdca, čiže to, čo prebieha je niekedy veľmi hlboké, aj keď sa to na prvý pohľad vôbec nezdá. Niekedy sa tým môžu naštartovať procesy, ktoré ovplyvňovali žitie bábätka (a ani sme o tom netušili) a potrebujú sa uvoľniť. Niekedy je dieťatko po terapii uvoľnené, spokojné, skokovo sa dejú vývinové progresy, niekedy je dieťatko plačlivejšie, pretože sa otvorili hrádze bôľu, ktorý sa bezpečne môže vyplaviť a uvoľniť.

Zamilujte sa opäť do svojho dieťatka.

Pôrod nie vždy ide podľa predstáv maminky. Vysnený priebeh je usmernený personálom nemocnice, potrebami tela či potrebami dieťatka. Situácie, ktoré maminku stretnú počas pôrodu ovplyvňujú obyčajne celé prežívanie chvíľ doma, po návrate z pôrodnice. Ako precítiť chvíľky po pôrode s plnou pozornosťou voči dieťatku? Je to možné? Ako si dať šancu prežiť si posvätné chvíľky s dieťatkom znova? Prežiť si okamihy, ktoré sme si predstavovali ale v tom okamihu nám na ne nezostali sily, či proste „sa nedalo“? Vo vodičke umožníme dieťatku spomenúť si na prostredie mu tak známe z bruška. Na monotónne zvuky prúdiacej krvi, na ušká plné vodičky, rúčky chytajúce pupočnú šnúru. Navodíme prostredie ako v brušku, dieťatko si spomenie na okamihy pôrodu, pokiaľ potrebuje, umožníme mu na fyzickej úrovni dorotovať, odraziť sa, prísť na tento svet v tempe, ktoré potrebuje. Prepíše si na bunkovej úrovni pôrod a prežije si všetko tak, ako potrebuje, uvoľní stres, napätie a s maminkou precíti všetko čo má.

Terapia jemným dotykom – dospelý.

Pri detičkách sa terapia jemným dotykom zameriava skôr na odstránenie pôrodnej traumy. U dospelého je však diapazón možností ponorenia sa do boľavého sveta oveľa farebnejší – rozmanitejší. Telo klienta si vypýta veľmi rozhodným a múdrym spôsobom, čo potrebuje. Niekedy len „oddych“ – zdrojovanie, naberanie síl na situáciu, ktorá sa udeje alebo len na postavenie sa zoči-voči situácii čo už nastala. Niekedy je to hlboké ponorenie sa do svojho sveta, do čias po pôrode, do momentov vypätých či emocionálne náročných situácií alebo dokonca do doby v brušku či pred vstupom do maternice. Tak ako každý z nás je jedinečný, tak aj každé stretnutie je individuálne riadené aktuálnymi potrebami a nastavením klienta.

Rituál otvárania kostí.

Pri naštartovaní sa do novej etapy života (pri maminkách pri privolávaní pôrodu, uvoľňovaní pôrodných ciest) sa používa rituál otvárania kostí Aj keď nemáte v pláne začínať novú životnú etapu – je to príležitosť na čas pre seba, pri uvoľnení tela, uvoľnení priestoru v tele, pri utriedení myšlienok. Jemným húpaním častí tela sa uvoľňujú nielen svaly ale aj myšlienky, utriasajú sa začaté procesy, otvára sa cesta novým myšlienkam a zážitkom.

Rituál zatvárania kostí.

Tak ako sa večer pred príchodom tmy snažíme ukončiť všetky potrebné činnosti, tak aj rituál zatvárania kostí uzatvára naše životné obdobia. Je vhodný pri ukončovaní životných etáp, rozlúčenie sa so situáciou na fyzickej, emocionálnej, duchovnej i duševnej úrovni.
V tradíciách mexickej kultúry je to rituál, ktorým sa ukončuje obdobie šestonedelia s poďakovaním sa telu maminky, s masážou a kúpeľom, ktorý znovuzrodí, obnoví, posilní každú bunku mladej maminky a zároveň ukončí obdobie, kedy bola dcérkou svojej mamy, tehotnou ženou, čerstvou maminkou. Stáva sa mamou, ktorá má pevné miesto vo svojej rodine a sily na to, aby ďalšie etapy svojho života riadila zo svojho srdca plná síl.
Tento rituál sa používa aj na uzavretie akejkoľvek etapy. Keď prebehne rozhodnutie o uzavretí etapy života v mysli, emocionálnej rovine, rituál otvára priestor na rozlúčenie sa so situáciami, zážitkami, spomienkami, potrebami, ktoré boli s touto etapou späté. Je to poďakovanie za všetky skúsenosti, situácie, okolnosti, ktoré nám umožnili sa dostať do tohto bodu svojho života, byť tým človekom, akým som v tomto okamihu. Ale už doslúžili, priniesli svoje posolstvo a môžu byť s láskou a úctou prepustené a uvoľnené.
Takže ak cítite, že už môžete ísť „inak“ a máte potrebu poďakovať za skúsenosť aj na fyzickej úrovni, dopriať si čas precítiť ešte všetko, čo slúžilo a pomáhalo ale v ďalšej etape svojho života už viete, že to potrebujete inak, tak Cerrada je tu pre vás.

Masáž bruška bylinnými guľami.

Bylinky sú s nami v spojení dlhé roky. Niekedy nenápadne ako kvietky v záhrade, na chodníku pri ceste či ako verní sprievodcovia našej nádchy. Ich čaro spočíva aj v tom, že využitie ponúka neprebernými spôsobmi.
Masáž bylinnými guľami je tiež spôsob, ako poďakovať telu za jeho podporu a „fungovanie“. Masáž sa spája najmä s bruškom po pôrode, kde pomáha teplo z gule a sila byliniek podporiť hojenie, vedomou pozornosťou ku brušku sa uvoľňuje telo aj na energetickej úrovni. Masáž je vhodná aj pri akejkoľvek príležitosti na duševnú, energetickú podporu či len ako spôsob starostlivosti o svoje telo.