Terapia – kraniosakrálna biodynamika

Čas bol ku mne milosrdný, pretože mi doprial priestor, aby som mohla robiť terapie inak. Pocit zodpovednosti za klienta je u mňa silný, bola som poslušné dieťa svojich rodičov. Metódy, pri ktorých terapeut „čistí“, „odblokováva“, „napráva“, „lieči“ mi pomáhali (a som za ne vďačná, pomocou nich som sa „preryla“ tam, kde som teraz ) ale niečo mi na nich postupne prestalo vyhovovať. A keď som sa zoznámila s kraniosakrálnymi metódami, kde sa spoliehame na múdrosť našich systémov, nič „neliečime“, len sa snažíme čo najmenej zasahovať a čo najviac podporovať a nasledovať klienta, bola som nadšená. Nie, že by som od začiatku mala takýto pohľad, postupne to dozrievalo, tak ako som sa prepracovávala bližšie ku sebe a mohla pustiť (áno, ja som pustila) bloky, ktoré ťažili moje telo i dušu. S pojmom kraniosakrálny sa spájajú dve rôzne cesty:

  • terapia s postupnými úchopmi tela na špeciálnych miestach,
  • biodynamický prístup, kde sa síce pracuje tiež s telom a jemnukými či intenzívnejšími dotykmi, ale tým dôležitým nástrojom je pole srdca.

Klient si podporí svoje centrá sily (vnútorné zdroje) a terapeut si drží svoj priestor, otvorené srdce a systém klienta, ak je pripravený, ak je na to čas si načíta z poľa informácie a začne ozdravný proces. Niekedy cez vyplavenie spomienok, bolestivých zážitkov, niekedy len tichom a prelievajúcimi sa emóciami bez viazanosti na konkrétnu situáciu. Jediné, za čo som zodpovedná, je môj pokoj, môj stred a Vy si riadite svoj proces.

Čo si dovolíte, na čo ste pripravení, čo v tej chvíli potrebujete viete iba Vy ...

Masáž

Niekedy si moje ruky Vaše telo zavolá na špeciálne miesto. Iba cítim, že je tam niečo „odložené“, zabudnuté, potlačené a dotykom, tlakom sa telu môže uľaviť. Prioritne sa masážam nevenujem, ale ak Vás to zavolá, tak je to to pravé pre vás. A s telom, svalmi, kosťami som sa intenzívne zoznamovala na rekvalifikačnom kurze Masér, ktorý bol súčasťou prípravy na prácu s telom vo vode.