Čas bol ku mne milosrdný, pretože mi doprial priestor, aby som mohla robiť terapie inak. Pocit zodpovednosti za klienta je u mňa silný, bola som poslušné dieťa svojich rodičov. Metódy, pri ktorých terapeut „čistí“, „odblokováva“, „napráva“, „lieči“ mi pomáhali (a som za ne vďačná, pomocou nich som sa „preryla“ tam, kde som teraz ), ale niečo mi na nich postupne prestalo vyhovovať. A keď som sa zoznámila s kraniosakrálnymi metódami, kde sa spoliehame na múdrosť našich systémov, nič „neliečime“, len sa snažíme čo najmenej zasahovať a čo najviac podporovať a nasledovať klienta, bola som nadšená. Nie, že by som od začiatku mala takýto nadhľad. Postupne to dozrievalo, tak ako som sa prepracovávala bližšie ku sebe a mohla pustiť (áno, ja som ich pustila) bloky, ktoré ťažili moje telo i dušu. S pojmom kraniosakrálny sa spájajú dve rôzne cesty:

  • terapia s postupnými úchopmi tela na špeciálnych miestach,
  • biodynamický prístup, kde sa síce pracuje tiež s telom a jemnukými či intenzívnejšími dotykmi, ale tým dôležitým nástrojom je pole srdca.

Klient si podporí svoje centrá sily (vnútorné zdroje) a terapeut si drží svoj priestor, otvorené srdce a systém klienta, ak je pripravený, ak je na to čas si načíta z poľa informácie a začne ozdravný proces. Niekedy cez vyplavenie spomienok, bolestivých zážitkov, niekedy len tichom a prelievajúcimi sa emóciami bez viazanosti na konkrétnu situáciu. Jediné, za čo som zodpovedná, je môj pokoj, môj stred a Vy si riadite svoj proces.

Terapia – kraniosakrálna biodynamika

Pri detičkách sa terapia jemným dotykom zameriava skôr na odstránenie pôrodnej traumy, uvoľnenie napätí spôsobených tlakom v pôrodných cestách. U dospelého je však diapazón možností ponorenia sa do sveta biodynamiky oveľa farebnejší – rozmanitejší. Telo klienta si vypýta veľmi rozhodným a múdrym spôsobom, čo potrebuje. Niekedy len „oddych“ – zdrojovanie, naberanie síl na situáciu, ktorá sa udeje alebo len na postavenie sa zoči-voči situácii čo už nastala. Niekedy je to hlboké ponorenie sa do svojho sveta, do čias po pôrode, do momentov vypätých či emocionálne náročných situácií alebo dokonca do doby v brušku či pred vstupom do maternice, či náhľad do budúcností, čas na vízie, nápady, inovácie, zobrazené sny a túžby. Tak ako každý z nás je jedinečný, tak aj každé stretnutie je individuálne riadené aktuálnymi potrebami a nastavením klienta.


Čo si dovolíte, na čo ste pripravení, čo v tej chvíli potrebujete viete iba Vy …

Masáž

Niekedy si moje ruky Vaše telo zavolá na špeciálne miesto. Iba cítim, že je tam niečo „odložené“, zabudnuté, potlačené a dotykom, tlakom sa telu môže uľaviť. Prioritne sa masážam nevenujem, ale ak Vás to zavolá, tak je to to pravé pre vás. A s telom, svalmi, kosťami som sa intenzívne zoznamovala na rekvalifikačnom kurze Masér, ktorý bol súčasťou prípravy na prácu s telom vo vode.

Rituál zatvárania kostí

Tak ako sa večer pred príchodom tmy snažíme ukončiť všetky potrebné činnosti, tak aj rituál zatvárania kostí uzatvára naše životné obdobia. Je vhodný pri ukončovaní životných etáp, rozlúčenie sa so situáciou na fyzickej, emocionálnej, duchovnej i duševnej úrovni.
V tradíciách mexickej kultúry je to rituál, ktorým sa ukončuje obdobie šestonedelia s poďakovaním sa telu maminky, s masážou a kúpeľom, ktorý znovuzrodí, obnoví, posilní každú bunku mladej maminky a zároveň ukončí obdobie, kedy bola dcérkou svojej mamy, tehotnou ženou, čerstvou maminkou. Stáva sa mamou, ktorá má pevné miesto vo svojej rodine a sily na to, aby ďalšie etapy svojho života riadila zo svojho srdca plná síl.
Tento rituál sa používa aj na uzavretie akejkoľvek etapy. Keď prebehne rozhodnutie o uzavretí etapy života v mysli, emocionálnej rovine, rituál otvára priestor na rozlúčenie sa so situáciami, zážitkami, spomienkami, potrebami, ktoré boli s touto etapou späté. Je to poďakovanie za všetky skúsenosti, situácie, okolnosti, ktoré nám umožnili sa dostať do tohto bodu svojho života, byť tým človekom, akým som v tomto okamihu. Ale už doslúžili, priniesli svoje posolstvo a môžu byť s láskou a úctou prepustené a uvoľnené.
Takže ak cítite, že už môžete ísť „inak“ a máte potrebu poďakovať za skúsenosť aj na fyzickej úrovni, dopriať si čas precítiť ešte všetko, čo slúžilo a pomáhalo ale v ďalšej etape svojho života už viete, že to potrebujete inak, tak Cerrada je tu pre vás.

Rituál otvárania sa novému

Pri naštartovaní sa do novej etapy života (pri maminkách pri privolávaní pôrodu, uvoľňovaní pôrodných ciest) sa používa rituál otvárania kostí Aj keď nemáte v pláne začínať novú životnú etapu – je to príležitosť na čas pre seba, pri uvoľnení tela, uvoľnení priestoru v tele, pri utriedení myšlienok. Jemným húpaním častí tela sa uvoľňujú nielen svaly ale aj myšlienky, utriasajú sa začaté procesy, otvára sa cesta novým myšlienkam a zážitkom.

Bylinná náparka

Masáž bruška bylinnými guľami.

Bylinky sú s nami v spojení dlhé roky. Niekedy nenápadne ako kvietky v záhrade, na chodníku pri ceste či ako verní sprievodcovia našej nádchy. Ich čaro spočíva aj v tom, že využitie ponúka neprebernými spôsobmi.
Masáž bylinnými guľami je tiež spôsob, ako poďakovať telu za jeho podporu a „fungovanie“. Masáž sa spája najmä s bruškom po pôrode, kde pomáha teplo z gule a sila byliniek podporiť hojenie, vedomou pozornosťou ku brušku sa uvoľňuje telo aj na energetickej úrovni. Masáž je vhodná aj pri akejkoľvek príležitosti na duševnú, energetickú podporu či len ako spôsob starostlivosti o svoje telo.

Prehrievanie moxami alebo bylinkami

Zdroj sily u ženy spočíva v jej spojení s lonom. V dnešnej dobe, rýchlej a výkonnej sme konfrontované s návykmi a tým, čo je typické pre mužov. Zabúdame na svoje kvality, nehu, hĺbku, nekonečné more lásky a v spoločnosti preberáme vzorce správania od našich matiek a babiek, ktoré boli nútené postaviť sa do role muža v záujme prežitia v čase vojny. Moxami alebo ohníkom s byliniek oživíme silu v strede tela, dosýtime teplo, oranžové svetlo druhej čakry a spojíme sa so zdrojom v nás – ženách.