- Príprava na šestonedelie
- Návšteva doma
- Terapia – kraniosakrálna biodynamika,
- Zlatá hodinka po pôrode – zamilujte sa znova do svojho dieťatka
- Konzultácia ohľadom motoriky dieťatka do 1. roka
- Baby watsu
Tak ako iným ženám, aj mne sa zmenil život narodením dcérky. Postupne som začala ísť cestou, ktorá ma privádzala viac a viac ku sebe a autentickosti. Pozorovala som svoje stránky, ktoré sa postupne vynárali a môj život už nebol ako predtým. Moje kroky viedli postupne cez kurz Popôrodnej duly v Čechách, kurzy Kraniosakrálnej terapie (biodynamiky) špeciálne pre obdobie tehotenstva, pôrod a pre bábätká a znova na kurz Popôrodnej duly, ale na Slovensku. Spoznala som veľa osudov, zažila situácie, ktoré ma naučili a posilnili a postupne som zistila, že v mojich rukách sa môžu detičky vyplakať, ponaťahovať a spontánne si doprežívať pôrod aj na jemnohmotnej aj na fyzickej úrovni.
Posledný kurz mi rozšíril vedomosti v ďalších oblastiach, ale čo je najdôležitejšie, strávila som čas v prítomnosti vzácnych žien. Nacítila som energie žien – pôrodných dúl ktoré viedli kurz – a ktoré boli pri zrodeniach mnohých bábätiek a tak som si v rituáloch mohla aj ja znovu prejsť svoj vlastný pôrod i pôrod mojej dcérky. Moje pole má načítané okamihy, ktoré môžu byť podporou pre váš proces znovuprežitia (liečivého) svojho pôrodu či vašich detičiek.
Možno je pre vás ten pravý proces zavinovania kostí – Cerrada- ktorý umožní uzavrieť nielen obdobie šestonedelia ale aj životné obdobia, ktoré priniesli svoje dary ale už je potrebné sa posunúť ďalej. Ponúkam sprevádzanie nielen maminkám v prvých dňoch po pôrode ale aj bábätkám. Cez liečivé jemné dotyky bábätka či maminky sa môže upraviť spánok, dojčenie, plačlivosť, napätie, spolunažívanie, spracovanie pôrodu, obdobia pred či po pôrode. Telo maminky môže svoju dávku starostlivosti dostať aj pri masáži bylinnými guľami či pri iných jemných technikách. Ale pravdaže, som k dispozícii aj pri stretnutiach, kde potrebujete podporu, pochopenie, radu či vypočutie.
Príprava na šestonedelie
Niektoré informácie je dobré vedieť ešte pred pôrodom. O pôrode Vás informuje vaša pôrodná asistentka, dula, babica či lekár a o procesoch, ktoré nastanú po príchode z pôrodnice (alebo ešte v pôrodnici) Vám môžem prísť porozprávať ja. O správnom prisatí bábätka, o starostlivosti o pôrodné rany, o procesoch, ktoré sa budú diať vo Vašom tele. O procesoch, ktoré sú bežné u bábätiek. Na rodičovstvo Vás vraj nič nepripraví. Áno, je to zrazu celé iné, telo iné, pocity, fyzický diskomfort, nedostatok spánku či iný spánkový režim, pocit zodpovednosti a mnoho ďalších. Na niektoré veci sa dá pripraviť, ošetriť situácie, ktoré môžu nastať dopredu a niektoré sa objavia ako nečakané obláčiky na letnom nebi.
Som tu pre rodinky aj pre pôrodom a aj po pôrode.
Návšteva doma
Niektoré situácie maminky (áno aj oteckov) prekvapia. Sú iné, ako čakali, dieťatko spinká inak, ako predpokladali, telo sa zotavuje inak, ako by človek čakal, fyzických síl je menej (viac) ako sa predpokladalo. Drobček plače, krúti sa, nespinká, papá, nepapá…no viac si už asi vymyslieť nedokážem. Ale sú situácie, ktoré mladé rodinky stretnú a rady babiek, susied, kolegýň nie sú to pravé. Takže, aj v takejto situácii som k dispozícii. Starostlivosť o jazvu, pôrodné zranenia, zavinovanie bruška, starostlivosť o pupček, kúpanie bábätka, prisávanie a polohy pri dojčení, nosenie bábätka v šatke či nosiči (s ukážkou nosenia, šatku či nosič viem aj požičať), masírovanie bábätka a mnohé ďalšie.
Terapia – kraniosakrálna biodynamika
Dotyk nás sprevádza od prvého momentu, keď sa naše telíčko dostalo z domčeka maminky v brušku na tento svet. Takže dotyk je to najprirodzenejšie, čo nás sprevádza v chvíľach, keď je nám na duši krásne aj vo chvíľach, keď sa naša duša potrebuje nadýchnuť a z nadhľadu sa pozrieť na našu situáciu – proste, keď nám nie je dobre.
Terapia jemným dotykom sa odohráva vždy podľa nastavenia dieťatka, jeho potrieb v aktuálnej chvíli. Niekedy sú dotyky v náručí maminky, niekedy si dieťatko vypýta moju náruč, niekedy sa len vyplače, „pokrúti“ a uvoľní to čo potrebuje, niekedy len potrebuje byť. Na stretnutí je otvorené pole srdca, čiže to, čo prebieha je niekedy veľmi hlboké, aj keď sa to na prvý pohľad vôbec nezdá. Niekedy sa tým môžu naštartovať procesy, ktoré ovplyvňovali žitie bábätka (a ani sme o tom netušili) a potrebujú sa uvoľniť. Niekedy je dieťatko po terapii uvoľnené, spokojné, skokovo sa dejú vývinové progresy, niekedy je dieťatko plačlivejšie, pretože sa otvorili hrádze bôľu, napätia, ktoré sa bezpečne môže vyplaviť a uvoľniť.
Zamilujte sa opäť do svojho dieťatka.
Pôrod nie vždy ide podľa predstáv maminky. Vysnený priebeh je usmernený personálom nemocnice, potrebami tela či potrebami dieťatka. Situácie, ktoré maminku stretnú počas pôrodu ovplyvňujú obyčajne celé prežívanie chvíľ doma, po návrate z pôrodnice. Ako precítiť chvíľky po pôrode s plnou pozornosťou voči dieťatku? Je to možné? Ako si dať šancu prežiť si posvätné chvíľky s dieťatkom znova? Prežiť si okamihy, ktoré sme si predstavovali ale v tom okamihu nám na ne nezostali sily, či proste „sa nedalo“? Vo vodičke umožníme dieťatku spomenúť si na prostredie mu tak známe z bruška. Na monotónne zvuky prúdiacej krvi, na ušká plné vodičky, rúčky chytajúce pupočnú šnúru. Navodíme prostredie ako v brušku, dieťatko si spomenie na okamihy pôrodu, pokiaľ potrebuje, umožníme mu na fyzickej úrovni dorotovať, odraziť sa, prísť na tento svet v tempe, ktoré potrebuje. Prepíše si na bunkovej úrovni pôrod a prežije si všetko tak, ako potrebuje, uvoľní stres, napätie a s maminkou precíti všetko čo má.
Motorika detí do 1. roka.
S dcérkou som navštevovala kurzy na rozvoj motoriky detí už od jej 6 mesiacov. Význam, benefity „cvičenia“, združovania, socializácie, zameraného stimulovania som videla okamžite. A keďže som chcela porozumieť postupnosti pohybových vzorcov, absolvovala som kurz motoriky pre detičky do 1. roka. Takže, keď som s dieťatkom, rada poradím, ako stimulovať jednotlivé sekvencie, ako posilniť správne návyky, podporiť pohyb, orientáciu a poskytnúť najmä dieťatku dostatok času, aby jednotlivé svaly spevneli a nervové zakončenia mohli správne odovzdávať pokyny na organizáciu pohybu. Sval, jeho ovládanie, koordinácia pohybov, postupnosť ku laterálnej spolupráci končatín vedie k posilneniu stredu tela a tým opory, tak dôležitej pri prvých krokoch. Ak bábätko nie je umelo hnané do pozícií, do ktorých sa samo nevie ešte dostať, podporujú sa mechanizmy, ktoré ošetrujú nedostatočnú podporu nenatrénovaných svalov a tým vzniká základ pre neskoršie komplikácie súvisiace s pohybom.
Baby watsu
V lete roku 2023 som absolvovala kurz Baby Watsu, je to možnosť, ako dieťatku dopriať pobyt v prostredí bez zemskej tiaže, v prostredí, ktoré ho tak podporovalo počas 9 mesiacov v brušku. Nie je to príprava na potápanie, na plávanie, na otužovanie. Myšlienka je iná ako pri plaveckých kurzoch pre bábätká. Pohyby celej session sú zamerané na podporu pohybových vzorcov, odľahčenie záťaže štruktúr, poskytnutie posilňovať pohybové vzorce, ktoré si pamätá bábätko ešte z bruška. Okrem iných benefitov dokázaných výskumom ma prekvapila štúdia pri skôr narodených bábätkách, ktoré pri pravidelnom pobyte vo vode so stimuláciou, masírovaním vodou iba pohybom dieťatka vo vode, zaznamenávali výraznejši progres v motorike a kognitívnych schopnostiach.